Årets Lydnadspudel 2010

1. SLCH Feeorin Jigsaw Puzzel ”Laerke”
S23428/2004 Dvärgpudel, tik, svart
Ägare och förare: Kerstin Andersson
Elitklass 2010-04-25 Nynäshamns BK 285,5p
Elitklass 2010-05-01 Skultuna BK 286p
Elitklass 2010-09-04 Pudelklubben 292,5p
Totalt: 2,88279296875 poäng

2. LP I G-Diggers Amiga ”Amiga”
S32691/2008, Mellanpudel, tik, svart
Förare: Malin Tangfelt N-0782 Norra
Klass 1 2010-09-26 Järvsö BK 178 p
Klass 1 2010-10-02 Söderhamns BK 199 p
Klass 1 2010-12-04 Nedansiljans BK 187,5 p och LPI
Totalt: 2,8225 poäng

3. LP I LP II Madness Son Of Darkness “Sandor”
S69043/2006 Storpudel, hane, svart
Ägare och förare: Annica Holmbom, Piteå, Norra-1541
Klass 1 2010-03-21 Piteå BHK 192,5
Klass 1 2010-04-25 Piteå BHK 182,5 och LP I
Klass 2 2010-11-06 Åbyn-Byske BHK 172,0 och LP II
Totalt: 2,755 poäng

4. LPI G-Diggers Yessi ”Yessi”
S56474/2006, Mellanpudel, tik, Svart
Ägare och Förare: Lena Ilemyr, M-54 Mellan
Klass 1 2010-08-01 Södertälje BK 178p
Klass 1 2010-09-08 Haninge BK 181p
Klass 1 2010-09-26 Bro SPK 169p
Totalt: 2,64 poäng

5. LP1 LP2 Estang´s Dazzling Deborah “Sissi”
S52137/2005, Storpudel, tik, vit
Ägare och förare: Birgitta Kärreman V-1379 Västra
Klass 2 2010-06-06 Falkenbergs BK 166,5p
Klass 2 2010-06-20 Ullareds BK 167p
Klass 2 2010-07-17 Falkenberg BK 177,5p
Totalt: 2,615 poäng

6. C.I.B Norduch Sevch Lp1 Lp2 Lp3 Domestic Dark Dare To Dream ”Zelda”
S42576/2003, Storpudel, tik, svart
Ägare och förare: Helena Troéng N-1105 Norra
Klass 3 2010-10-03 Åsele 278.5p
Klass 3 2010-07-17 Nordmaling 283p
Klass 3 2010-06-20 Umeå 234p
Totalt: 2,6059375 poäng

7. LP1 LP 2 Dreams In Red Spice Mix “JumJum”
S52721/2004, Mellanpudel, hane, aprikos
Ägare och förare: Kerstin Eriksdotter Dahlgren, V-1197 Västra
Klass 3 2010-07-02 Karlsborgs BK 266 p
Klass 3 2010-10-31 Skövde BK 241,5p
Klass 3 2010-11-06 Karlsborgs BK 271p
Totalt: 2,5528125 poäng

8. SE UCH LP LPII Domestic Dark Designers Dream “Dirie”
S42911/2006, Storpudel, tik, svart
Ägare och förare: Erica Winterqvist, Umeå. N-1310 Norra
Klass 2 2010-06-19 Umeå BK 162 p LPII
Klass 2 2010-06-20 Umeå BK 181 p
Klass 3 2010-07-18 Nordmaling BK 236 p
Totalt: 2,5325 poäng

9. LPI Lammåsens Joyful Janna, ”Jaffa”,
S39285/2008 Storpudel, tik, aprikos
Ägare & förare: Jenny Roos-Nydén, V-1662 Västra
Klass 1 2010-04-25 Habo Bk 167,5p
Klass 1 2010-05-28 Habo Bk 171p
Klass 1 2010-07-16 Mariestads Bk 166,5p
Totalt: 2,525 poäng

10. Sevch LPII LPIII San-Jo-Le´s Jolly ”Jolly”
S47640/2002 Mellanpudel, hane, svart
Ägare och förare: Harriet Gustafsson, M-0339 Mellan
Elitklass 2010-06-01 Surahammars BK 226p
Elitklass 2010-06-11 Sala BK 254p
Elitklass 2010-07-02 Lindesberg BK 268,5p
Totalt: 2,5190625 poäng

11. Chrikjell’s She’s The One, ”Tira”,
S55991/2007 Storpudel, tik, svart
Ägare och förare: Anna Wiik, Hudiksvall Hudiksvall SPK: N-0549 Norra
Klass 1 2010-06-22 Bollnäs BK 170,5 p
Klass 1 2010-09-26 Pudel-SM Bro-Håbo BK 151,5 p
Klass 1 2010-10-16 Hudiksvalls BK 178 p
Totalt: 2,5 poäng

12. LPI Zolhillz Believa I Can Do It ”Sonja”
S38642/2007 Storpudel, Vit Tik
Ägare och förare Birgitta Martinsson V-0741 Västra
Klass 1 2010-07-09 Bengtsfors Bk 162,5p
Klass 1 2010-08-15 Eds Bk 168p
Klass 1 2010-11-13 Orust BK 160,5p
Totalt: 2,455 poäng

13. Ekekkos Il Nero Principe D´onore “Frodo”
S28080/2005, Storpudel, svart hane
Ägare och förare: Camilla Liedholm, M-2928 Mellan
Klass 2 2010-07-23 Saxnäs BK 132p
Klass 2 2010-10-31 Pudelklubben 166p
Klass 2 2010-11-21 Apollogruppen 170 p
Totalt: 2,4 poäng

14. Bräkesås Mejram ”Joker”
S61338/2006, Mellanpudel, hane, brun
Förare: Kerstin Granath, Uddevalla . V-1808 Västra
Klass 1 2010-07-30 Uddevalla BHK 157p
Klass 1 2010-09-11 Tanums BHK 154,5p
Klass 1 2010-10-10 Uddevalla BHK 165p
Totalt: 2,3825 poäng

15. LPI DKUCH Nevis Love me Tender ”Svante”
S 36032/2004 Storpudel, hane, vit
Ägare och Förare: Anita Sjöholm, S 0451 Södra
Klass 3 2010-07-30 Råådalens bk 180 p
Klass 3 2010-08-15 Åstorps bk 250 p
Klass 3 2010-10-10 Ängelholms bk 169 p
Totalt: 1,991875 poäng

16. LPI SE UCH Tassmania’s Freja av Asgård ” Freja”,
S69583/2004, Storpudel, tik, Aprikos
Ägare och förare: Tina Haraldsson M-3599 Mellan
Klass 2 2010-03-07 Södra Gotlands BK 191 p
Klass 2 2010-04-10 Norra Gotlands BK 169 p
Totalt: 1,84 poäng

17. SECH FINCH DKCH EECH NordW08 JWW08 LP1 Regenfield’s Kookaburra ”Spookie”
S70227/2007, Mellanpudel, tik, aprikos
Ägare och förare: Lina Moe, M-1722 Mellan
Klass 1 Botkyrka BK 166.5 p
Klass 1 Appollogruppen 181 p
Totalt: 1,7375 poäng

18. Seuch Sevch LPI Curly Lion´s Fozzy Firebird
S15880/2006 Dvärgpudel, tik, svart
Ägare och förare: Harriet Gustafsson, M-0339 Mellan
Klass 1 2010-09-25 Bro-Håbo BK 170p
Klass 1 2010-09-26 Bro-Håbo BK 175p
Totalt: 1,725 poäng

19. Sense of Happiness Arven “Selma”
S15179/2004, Storpudel, tik, Svart
Ägare och förare: Carina Sachade Henriksson, V -1092 Västra
Klass 1 2010-04-10 Kungälvs BK 158p
Klass 1 2010-05-19 Lysekils BK 186 p
Totalt: 1,72 poäng

20. LP 1 Sisterhood Killing Joke ”Findus”
S25898/2004, Mellanpudel, hane, aprikos
Ägare och förare: Sophi Nersäter-Nilsson S-1523 Södra
Klass 2 2010-11-13 Gnosjö Bk 166p
Klass 2 2010-12-05 Sävsjö Bk 166 p
Totalt: 1,7 poäng

21. SEuCH Crusea’s Jumping Jack ”Tarzan”
S57741/2005 mellanpudel, hane, svart
Ägare och förare: Annika Gripencreutz, v-1411
Klass 1 2010-12-12 SBK Gögteborgsavd. 104p
Klass 1 2010-12-26 Kungsbacka BK 157,5p
Totalt: 1,3075 poäng